Африканська чума свиней в Братському


20 лютого 2017 р. в с.Братське зафіксовані випадки загибелі свиней від африканської чуми. Результат підтверджений лабораторно (методом молекулярно-генетичного випробування). Зараз (з 21 лютого) у смт.Братське Миколаївської області Державною надзвичайною протиепізоотичною комісією при Братській РДА оголошено карантин, буде знищене все поголів’я свиней в зоні ризику (крім Братське-2).

До 3-х км зони захисту від епізоотичного вогнища увійшли такі населені пункти Братського району як с. Антона, с. В. Гора. Зона нагляду становить 20 км., до неї увійшли села Новоолександрівка, Мирне, Крива Пустош, Кудрявське, Прищепівка, Камянопіль, Пятихатки, Сергіївське, Сергіївка, Михайлівка, Озеринівка, Новоолексіївка, Миколаївка, Красноярка, Павлодарівка, Українець, Вікторівка, Шевченко, Веселий Розділ, Іванівка, Надеждівка, Новопетрівка, Трудолюбівка, Арбузинського району с. Вишневе, с. Полянка. Карантин триватиме 40 діб — в цей час у районі повністю заборонена реалізація м’яса. Управління Держспоживслужби в Миколіївській області повідомляє про проведення заходів, спрямованих на локалізацію та недопущення розповсюдження збудника африканської чуми свиней.

Африканська чума свиней — небезпечна інфекційна хвороба, яка характеризується лихоманкою, запальними і дистрофічними ураженнями внутрішніх органів, багаточисельними крововиливами та високою смертністю. Захворювання небезпечне, тому навіть ті тварини, які вижили, підлягають знищенню. Для людини африканська чума свиней — безпечна, жодного випадку зараження серед людей не зафіксовано. Але, при потраплянні до людського організму, вірус АЧС спричиняє послаблення імунітету, наслідком чого є послаблення імунної відповіді організму. Африканська чума свиней може стати джерелом збуднику інших хвороб в організмі людини, тому краще не наражати себе на небезпеку та не вживати заражене м’ясо.


Збудник хвороби стійкий до високої температури і різних показників рН середовища, а також переживає заморожування (процес замороження практично не впливає на біологічну активність вірусу), висушування, гниття.
Основним джерелом збудника виступають хворі та перехворілі тварини, в організмі яких вірус може зберігатися і виділятися у навколишнє середовище до 15 місяців. В основному, зараження АЧС відбувається контактним шляхом через пошкоджені шкіру і слизові оболонки, а також аліментарним шляхом через м’ясопродукти, кров та внутрішні органи; вірус також може передаватися трансмісивно через шкірних паразитів та комах, які були в контакті з хворими свинями та трупами; велика ймовірність передачі вірусу існує через предмети догляду за тваринами. Значну небезпеку становить контакт домашніх свиней з дикими, а також з іншими домашніми та дикими тваринами і птахами, які також можуть переносити інфекцію.
Першим проявом захворювання на АЧС є швидкий розвиток лихоманки та значне погіршення загального самопочутя тварин. При надгострому перебігу свині гинуть протягом 1–3 діб.

Характерною ознакою африканської чуми свиней є поява червоно-фіолетових плям на шиї, рилі та вухах, череві, між кінцівками та у промежині. Іноді до основних симптомів захворювання додаються бронхіт чи пневмонія. Дихання стає поверхневим, частим та інколи супроводжується кашлем. За 1–2 доби до загибелі температура тіла падає нижче норми, і тварини лишаються майже непритомними. Захворювання може продовжуватися від 4 до 15–20 діб і, зазвичай, закінчується летально.

При виникненні у господарстві африканської чуми свиней на нього накладається суворий карантин, а все свинопоголів’я знищується безкровним способом. Трупи тварин, гній та залишки корму, а також малоцінні предмети догляду спалюються, залишки змішують з вапном і закопуються. Перша зона ризику — на відстані 10 км від виявленого неблагополучного господарства, всі свині підлягають забою із подальшою переробкою м’яса. Карантин з господарства знімають через 30 днів після забою всіх свиней, а обмеження зберігаються протягом 6 місяців. Завезення нового поголів’я свиней дозволяється не раніше ніж через 1 р. після зняття карантину.

М’ясо з вірусом АЧС їсти можна, піддаючи його сильній термічній обробці.